Postřehy z jednání 3. zastupitelstva obce Fryčovice

29.03.2023

konaného dne 22. března 2023 ve velkém sále kulturního domu ve Fryčovicích.


Milí spoluobčané,

první letošní zastupitelstvo máme za sebou. Padla spousta zajímavých otázek na vedení obce. Mnoho jich bohužel zůstalo nezodpovězených. Pro ty, kteří se nemohli jednání zúčastnit, přinášíme jako obvykle krátké shrnutí:

ZPRÁVA O ČINNOSTI RADY OBCE

Na počátku března si mohli zastupitelé prohlédnout obecní objekty, a protože stav některých není dobrý, část diskuse se věnovala požadavku, aby obec provedla popis stávajícího stavu a navrhla opatření, jak s objekty dále naložit. Přes řadu konkrétních otázek, jaké má vedení obce záměry s hájenkou, Juřenou a nově pořízeným objektem č. p. 85, žádná konkrétní odpověď nezazněla a vše bylo odloženo "na příště". U bazénu je z důvodu špatného stavu technologií navrhováno zpracovat projekt a vybudovat k bazénu přístavbu (odhadované náklady jsou 8,5mil. Kč). Jako podstatné však vidíme, vyřešit vzlínající vlhkost a až následně se pustit do přístavby. V diskusi jsme zmínili, že často neefektivně pečujeme o majetek, například na prohlídce domu č. p. 85 jsme před měsícem viděli zatékání střechou a do jednání zastupitelstva nedošlo k žádné nápravě, což samozřejmě způsobuje další degradaci objektu, který už tak je značně zavlhlý. Pan starosta potvrdil, že za dobu jeho starostování se s objekty "nepokročilo". Pouze v objektu č. 85 byla udělána podlaha. Připomněli jsme, že personální obsazení rady obce je téměř totožné s předchozím volebním obdobím a odkládáním některých investic dochází k jejich prodražování a vlivem inflace se obecní prostředky dále výrazně znehodnocují. Dlouhodobá nečinnost vedení obce je jednoznačně pro obec nevýhodná. V minulém funkčním období bylo například rozhodnuto o pronájmu hájenky místnímu mysliveckému sdružení, které chtělo opravu realizovat z vlastních prostředků. Podmínky byly ale pro myslivce tak nevýhodné, že je nemohli přijmout a degradace objektu tak dále pokračuje.

Na otázku, jaké má obec priority pro následující období, jsme se dozvěděli, že jednoznačnou definici priorit obec nemá. Pro někoho jsou to přechody, pro jiného bydlení. Nelze než souhlasit, ale bez koncepce a plánování, co v kterém roce uděláme, nemůže obec efektivně fungovat. Navíc si stále myslíme, že obec dlouhodobě nevyužívá možnosti rozvoje, které se nabízejí.

Našeho zastupitele, pana Schwarze zajímalo, na základě čeho vybírá obec dodavatele svých služeb v rozmezí 100 až 500 tis. Kč. Dozvěděli jsme se, že rada obce většinou rozhoduje z jedné nabídky a preferuje zkušenost. Konkrétně jsme zmínili například zpracovávání některých projektových žádostí z evropských zdrojů, které dle znalosti situace na tomto trhu považujeme za předražené. Zmínili jsme také práce TDI a BOZP (týdenní odměna je 12 tis. Kč, měsíční cca 50 tis. Kč za několik kontrolních dnů v měsíci) a nejsme si jisti, zdali jsou odměny takto správně nastaveny, a to přes zkušenost dané osoby, kterou byla zdůvodněna vysoká cena za tuto službu. To, že obec dlouhodobě využívá na některou aktivitu jednu osobu, může totiž vést ke zkreslení cen. Je škoda, že vedení obce chybí větší zkušenost se stavební a ekonomickou činností a pak hodnotí některé aktivity za nadstandardní, přičemž jde o běžně vykonávaný standard.

Náš zastupitel, pan Síbr se dotázal, zdali TDI a BOZP na ostatních lávkách, které stále NEJSOU zkolaudovány, dělala stejná osoba jako lávku u Matulů, bylo odpovězeno, že ano.

S lávkou u Matulů souvisí spor, který obec vede s firmou Stavby a statika, s.r.o., která původně opravu lávky realizovala a neuznává ze strany obce důvod pro ukončení smlouvy. Je velmi pravděpodobné, že vše vyústí v soudní spor. Práce aktuálně provádí nová firma a to MAKOS, a .s. Jak jsme Vás minule informovali, původní cena lávky byla 2.004.347,77 Kč (firma však vyžadovala navýšení ceny). Nová firma slíbila lávku zhotovit za 3.194.499,35 Kč. Dle slov vedení obce práce pokračují dle harmonogramu, a zdali nám původní firma uhradí nárokované sankce, nikdo neví.

Pan Schwarz dále upozornil na nesoulad mezi přijatými a zrušenými usneseními rady obce, kdy konkrétně u společnosti Integra se obec domnívá, že od plnění odstoupila, ale žádné takové usnesení nebylo přijato.

Další otázka směrovala, zdali obec již vyřešila výhodnější uložení prostředků, naše zastupitelka Ing. Šugárková zmínila, že pokud by již loni obec využila termínované vklady, znamenalo by to pro ni úrokový výnos 750 tis. Kč. Aktuálně má obec 3 nabídky na uložení prostředků a posuzuje jejich výhodnost. Snad se tedy pro příště podaří s prostředky lépe hospodařit a využít je například na úpravy dětského hřiště v centru obce.

ROZPOČET OBCE

Příjmová strana rozpočtu je ve výši 52 mil. Kč a plánované výdaje jsou 67 mil. Kč. Pokud by tedy obec zrealizovala vše, co plánuje, musela by využít rozpočtový přebytek. Na účtech má obec 54 mil. Kč. Starosta obce představil nejvýznamnější plánované investice pro letošní rok, a to vybudování chodníku směrem k T-Metalu, dále pak opravy lávek a cest, zpracování PD na most u Koupaliště, vodovodní řád v ZŠ, restaurování kříže u kostela, kamerový systém na bazénu, nákup kompostérů a vybudování/rozšíření dětských hřišť v obci. Významnou položkou je také dotace pro TJ Sokol, tentokrát ve výši 700 tis. Kč. Na naši otázku, jaká opatření jsou plánována, aby částka dotace se stále nenavyšovala, byla zmíněna panem místostarostou výměna svítidel a snížení vytápění objektu na 18 stupňů. Pan Čížek doplnil, že TJ Sokol zvažuje také umístit na objekt fotovoltaiku. V polovině roku bude známa skutečná spotřeba médii, snad tedy úspory zavedené v loňském roce budou dostatečné a na dalším zastupitelstvu nebudeme projednávat navýšení dotace na provoz.

DARY A DOTACE

Zastupitelstvo obce na základě schváleného rozpočtu následně rozhodlo o schválení dotace pro TJ Sokol Fryčovice, z. s. ve výši 700 tis. Kč. Jen pro připomenutí pro rok 2022 byla schválena dotace 300 tis. Kč, která byla po doručení vyúčtování za energie v polovině roku navýšena o dalších 200 tis. Kč. Domovu pro seniory Ondráš v Brušperku, kde jsou umístěni i čtyři naši občané, jsme jako i v jiných letech darovali 40 tis. Kč a na aktivity našich zahrádkářů pak šlo 35 tis. Kč.

NOVÝ STRATEGICKÝ ROZVOJOVÝ DOKUMENT NAŠÍ OBCE

Neboť se připravuje podání žádosti na společný projekt vybudování cyklostezky mezi Brušperkem a Fryčovicemi, bylo třeba aktualizovat původní dokument. O dotaci bude žádáno letos, snad tedy tento projekt bude podpořen a zvýší se bezpečnost na přilehlých komunikacích.

DISKUSE

Náš zastupitel, pan Petráš se dotazoval, na dlouho diskutovanou spolupráci s obecní policí Hukvaldy. Pan starosta potvrdil, že jednání intenzivně pokračují a zvažované využití je cca 15-20 hodin měsíčně s tím, že policie by mimo jiné i kontrolovala dodržování rychlosti.

Pana Schwarze zajímalo, proč obec prodává část svého pozemku 2240/1 na horním konci a o jaký pozemek se jedná? Tady zaznělo, že se jedná o narovnání parcel, kdy brána a plot jsou historicky na pozemku obce a majitelka má zájem celou situaci narovnat. Ke zhoršení stavu pro místní obyvatele nedojde, protože fyzický stav (umístění oplocení a brány) zůstane nezměněn.

Naše zastupitelka, Ing. Jiskrová se dotázala, jak obec plánuje využít prostředky pro obce postižené těžbou uhlí, kde jsou konkrétně Fryčovice uvedeny. Po vyjádření některých zastupitelů, že nevidí příliš mnoho šancí na úspěch, jsme se snažili zmírnit zbytečný pesimismus a vyzvali k realizaci konkrétních kroků a až pak činit závěry. Někteří z nás mají zkušenost, jak postupovat a jsme ochotni obci poradit, nasměrovat její kroky tak, aby se využila tato jedinečná příležitost. Například právě objekty hájenky a Juřeny pokud bychom přišli ze smysluplným využitím, by mohly být podpořeny, protože podpora se týká především zanedbaných a nevyužitých objektů. Zaznělo, že v roce 2018 obec již o dotaci na hájenku neúspěšně požádala a že zrealizovaných brownfieldů je v okolí málo. My můžeme říct, že konkrétně obec Hukvaldy z dotací na brownfield realizuje velkou opravu bývalého Hukvaldského dvora. Jsme přesvědčeni, že je třeba být aktivní a hledat cesty, ne překážky, které zajistí rozvoj naší obce.

Pan Síbr informoval, že hospodaření v našem lese probíhá bez jakýchkoliv závažnějších problémů a prodlev. Výnosy za 1. kvartál byly 460 tis. a náklady 275 tis. Kč. Nejkvalitnější dřevo je prodáváno pilařským firmám a zbytek je určen jako palivové dříví pro fryčovické občany na základě pořadníku. V 1. kvartálu bylo prozatím uspokojeno 25 občanů. Pro ty, ke kterým se tato informace zatím nedostala, objednávky přijímá p. Síbr na telefonu 731 481 565.

I když v rozpočtu je letos 800 tis. Kč určeno na dětská hřiště, obec nemá úplně vyjasněn postup prací. Zaznělo, že 400 tis. by mělo jít do hřiště v centru obce, nicméně nedostali jsme odpověď kdy. Zaznělo také, že obec stále zvažuje investici do dětského hřiště na horním konci a možná i na Ptáčníku. Domníváme se, že hřiště v centru obce je navštěvováno s ohledem na infrastrukturu většinou obyvatel a mělo by být s ohledem na jeho stav doplněno dalšími herními prvky a investice by měla směrovat také do zvýšení bezpečnosti směrem k řece a do silnice.

Zajímavý a velmi důležitý postřeh, byl zmíněn z řad občanů ve věci kontejnerů na velkoobjemový odpad, kdy se již poněkolikáté stalo, že se dveře za člověkem samovolně uzavřely a nešly zevnitř otevřít. Věříme, že osoby odpovědné za provoz tohoto místa učiní patřičné kroky, aby se tato situace neopakovala, protože jde skutečně o nepříjemnou a nebezpečnou věc.

Pan starosta se zmínil, o chybějících bytech v obci. I když je to velmi citlivé téma, zmínili jsme, zdali skutečně na "zámečku" bydlí občané, kteří potřebují regulované nájemné 75,- Kč za m2. Obec má s každým nájemcem uzavřenu roční smlouvu, je tedy pouze na jejím rozhodnutí, zdali smlouvu obnoví či nikoliv. Toto vyvolalo u některých velmi negativní reakci, ale věříme, že o některých věcech je třeba hovořit a nezavírat před nimi oči. Určitě obec musí mít podporované bydlení pro ty, kteří jej potřebují. Na druhé straně to, že nájemné je tak nízké, omezuje možnost investovat do údržby a rekonstrukce objektu, který jak všichni vidíme je ve špatném stavu.

Práce na řešení křižovatky u Kříže pokračují, bohužel vypadá, že se obci nepodaří prosadit požadavek na přechody. Jakmile bude známo více skutečností, vedení obce slíbilo, že návrh daného území bude prezentovat a diskutovat s občany.

K nové výstavbě pod Sovincem, bylo zmíněno, že může probíhat pouze dle schváleného územního plánu a jakékoliv obavy jsou v tuto chvíli zbytečné.

SPOLUPRÁCE NAŠEHO SDRUŽENÍ S PANEM STAROSTOU

Závěrem bychom chtěli zmínit, že pan starosta se snaží najít čas na naše podněty i mimo zastupitelstvo, ať už šlo o návoz zeminy do potoka na Ptáčníku, tak požadavky občanů na odstranění jmelí na stromech, či zvýšení bezpečnosti pro chodce vybudováním nových přechodů.

I když jsme se nedohodli jako vítězové voleb s dalšími zvolenými zastupiteli na možnosti vést naši obec, nabízíme obci pomoc. Konkrétně se Ing. D. Jiskrové podařilo zajistit dotaci a úspěšně jí vyúčtovat na vybavení kabinetů naší ZŠ a členka našeho sdružení Ing. A. Konečná úspěšně zpracovala žádost o dotaci na cyklistickou infrastruktura v obcích Fryčovice a Staříč. S panem starostou jsme vedli další jednání ohledně péče o zeleň v obci, možnosti revitalizovat veřejná prostranství a hledáme další možnosti pro získání prostředků. Bohužel bez aktivního přístupu k hledání a získávání prostředků pro obec, není rozvoj obce možný. Jelikož víme, jaké prostředky se obcím nabízí, a co vše je možné z těchto prostředků realizovat, přejeme naší obci, aby se i ona zapojila do aktivního čerpání finančních prostředků z evropských, národních a krajských zdrojů. Když těmto příležitostem nepůjdeme naproti, obec bude nadále stagnovat namísto možného rozvoje. Naším přístupem chceme naplnit vize rozvoje a péče o obec, kvůli kterým jsme vytvořili naše sdružení a kandidovali v obecních volbách.

Přejeme Vám všem poklidné svátky jara a děkujeme za důvěru.

Naše Fryčovice