Jak se z vašeho hlasu stane obecní zastupitel
Volební systém, s kterým se setkáváme v komunálních volbách, je z volebních systémů nejsložitější. I když veškeré informace, každý volič obdrží před konáním voleb, chtěli bychom představit některá obecná ustanovení na příkladu naší obce.
V komunálních volbách v roce 2018 bylo ve Fryčovicích 1.940 oprávněných voličů, obálky odevzdalo 1.201 osob (61,91%), což představovalo celkem 16.651 hlasů.
Při určování výsledků se jako první určí, kolik hlasů dostal každý z jednotlivých kandidátů. Jeho hlasy se skládají z "malých" křížků, které dostal přímo tento kandidát, a také z jeho "podílu" na "velkém" křížku, který obdržela celá kandidátova volební strana.
- Pokud někdo označí volební stranu "velkým" křížkem, ale zároveň dá "malé" křížky ke jménu jednotlivých kandidátů téže strany, "malé" křížky se nezapočítají, ale hlas jako celek zůstává platný.
- Pokud volič použije "velký" křížek pro stranu a přidá "malé" křížky pro jednotlivé kandidáty jiných volebních stran, získají hlasy jen někteří kandidáti volené strany. Jejich počet se určí odečtením počtu "malých" křížků od celkového počtu volených kandidátů.
Pokud se tedy například ve Fryčovicích volí 15 kandidátů a volič využije šest "malých" křížků, dostane hlasy ještě prvních 9 kandidátů strany, kterou volil "velkým" křížkem.
Hranice pět procent
V dalším kroku se určuje, které volební strany překročily hranici 5% z celkového počtu platných hlasů a získávají tedy mandát v zastupitelstvu. Ke stranám, které na hranici 5% nedosáhly, se už nadále v určování výsledků nepřihlíží a tyto mandáty nezískají. V minulých volbách se všem uskupením v naší obci podařilo tuto hranici překročit.
Rozdělení mandátů
Mandáty se tedy dále rozdělují pouze mezi strany, které zmíněnou hranici překonaly. K tomu se využívá poměrný volební systém. Celkový počet platných hlasů úspěšných volebních stran, se u nás dělí postupně čísly 1-15 (číslo odpovídá počtu zastupitelů). První hodnota je tedy vždy ve výši celkového počtu hlasů strany, druhá pak o polovinu nižší a tak dále, viz jednotlivé řádky níže.
Nejvyšší vypočtená hodnota v minulých volbách v naší obcí byla 4.811 a nejnižší do počtu 15 mandátů pak 962. Za každý podíl dle jeho výše se straně, které "patří", přidělí jeden mandát, a to až do naplnění celého patnáctičlenného zastupitelstva. Pokud se strana dostane do zastupitelstva, je tedy jisté, že má minimálně 1 mandát.
Konkrétní čísla z minulých voleb jsme zpracovali pro představu níže:
"Skákání" kandidátů
V závěru už zbývá jen určit, kteří konkrétní kandidáti získají za každou stranu mandáty. Český statistický úřad proto musí zjistit, zda některý z kandidátů "neskočí" pořadím nahoru. Pro "skok" musí totiž kandidát získat o 10% víc hlasů, než je průměr hlasů u jeho volební strany.
Pokud v rámci volební strany žádný "skokan" nebude, dostanou kandidáti mandáty podle původního pořadí na kandidátce, jak je určila volební strana.
Například v minulých volbách došlo ke "skákání" v naší obci u několika stran. Stranu a jména jednotlivých kandidátů jsme pro ilustraci anonymizovali. Vezmeme si příkladem tedy stranu, která měla nárok na 5 mandátů. Jestli je někdo skokanem, musel získat o 32 hlasů více. Proč právě toto číslo: 10% se určuje z průměrného počtu hlasů pro stranu, tedy 4.811 děleno 15 kandidáty. Kandidát X8 toto kritérium splnil, průměrný počet hlasů pro strany ABC byl 321 + 10%, požadavek pro umožnění skoku tj. 32 hlasů = 353 hlasů (jeho počet hlasů byl 363). Naopak kandidát X6 s 344 hlasy, hranici pro skok nedosáhl a pořadí pak vypadalo následovně: zastupiteli se stali kandidáti X1, X2,X3,X4 a X8. Jako první náhradník vzešel dle pořadí kandidát X5.
Ilustrační příklad - strana ABC
Pokud žádný "skokan" není, dostanou kandidáti mandáty podle původního pořadí na kandidátce. Je-li "skokanů" víc, seřadí se podle počtu hlasů, které získali.
Tak, jak vidíte, není úplně neobvyklé, že při dostatečných preferencích kandidáti z nižších pozic, přeskočili kandidáty před nimi a dostali se tak do zastupitelstva.
Systém zralý na změnu
Dle odborníků tento systém vede k situaci, že do zastupitelstva jsou ale také zvoleni kandidáti, kteří mají méně osobních hlasů než jiní kandidáti, protože ti nesplnili limit pro přeskočení.
O změně se diskutuje už dlouhou dobu tak, aby systém byl pochopitelnější pro voliče, protože navenek komunální volební systém působí jako ten, v němž vybíráme jednotlivé kandidáty, ve skutečnosti ale přednostně hlasujeme pro volební strany.
Zdroj:
www.reflex.cz/prepocet-hlasu-komunalni-volby
www.csu.cz
Zpracoval::
Dagmar Jiskrová